Co to jest system informacji prawnej?

Przepisy prawne normujące praktycznie każdą spośród dziedzin życia, tworzą teraz gąszcz praktycznie niemożliwy do przebicia. Konieczne staje się uporządkowanie najbardziej przydatnych informacji. W tym przypadku z pomocą przychodzi nam System Informacji Prawnej.

Przepisy zgromadzone w jednym miejscu

Systemy informatyczne, które zawierają bazy danych z przepisami prawnymi, interpretacją, orzecznictwem, wykładnią prawa, dostarczające aktualnej, wszechstronnej wiedzy odnośnie prawa to właśnie tak zwany System Informacji Prawnej.

SIP jest ogromną wyszukiwarką prawnych przepisów. Na ogół podzielona ona jest na wybrane obszary prawa albo serwisy tematyczne, co ułatwia poszukiwania.

Ponadto SIP proponuje też bazę prawnych interpretacji, jak i dostęp do wykładni prawa w wybranych sytuacjach prawnych, dostęp do najważniejszych wskaźników ekonomicznych i pomoc ekspertów online.

Za dostęp na wybrany czas do Systemu Informacji Prawnej na potrzeby przedsiębiorstw, właściciel wymienionego systemu wystawia zawsze fakturę, która może zostać ujęta w kosztach. Koszt od ręcznego dostępu na pewno nie jest zaliczany do najniższych, niemniej jednak to duża pomoc dla pracowników i szefa.

System Informacji Prawnej w Polsce

SIP oferowany jest na ogół przez większe przedsiębiorstwa, które zajmują się na co dzień publikowaniem prawnych aktów, jak i poradników z różnych zakresów prawa. Wśród najbardziej znanych Systemów Informacji Prawnej, należy wymienić: LEX, Legalis i Standardy Prawa.

LEX

Jest to najbardziej popularny i największy system, który użytkowany jest głównie przez duże instytucje mające też i spore budżety.

W ofercie ma bazę danych, która została podzielona na:

 • budownictwo,
 • naukę i edukację,
 • podatki i księgowość,
 • administrację.

W pakiecie dostępu do usług, możemy otrzymać: bazę z pytaniami i odpowiedziami, szkolenia odbywające się online, porady ekspertów, telefoniczne doradztwo, komentarze online, narzędzia do utworzenia dokumentacji, opisy procedur, jak i wzory potrzebnych dokumentów.

Legalis

Legalis jest produktem prawniczej księgarni C.H.Beck. Jest skierowany przede wszystkim do prawników. W ofercie ma niższej wymienione obszary informacji prawnej:

 • prawo pracy,
 • prawo spółek handlowych,
 • prawo rodzinne,
 • prawo cywilne.

Niestety System Informacji Prawnej Legalis, nie jest dostępny dla indywidualnych klientów. Znajdziemy tam pełną bazę prawnych aktów, monografie i komentarze, wzory pism, opinie z czasopism, webinaria i procedury.

Standardy Prawa

To bardzo nowoczesny SIP, który czerpie pełnymi garściami z dobrodziejstwa, jakie oferuje praktyka sądowa. Jest doskonałą konkurencja dla najbardziej popularnych Systemów Informacji Prawnej i wygrywa zdecydowanie, jeżeli chodzi o stosunek jakości do ceny.

Baza danych została podzielona na:

 • Bibliotekę ze standardami prawa,
 • Akademię Standardów Prawa,
 • Bazę z orzeczeniami sądowymi,
 • Bazę danych z aktami prawnymi wraz z komentarzami.

System ten działa także w takich prawnych obszarach, jak: prawo cywilne, prawo karne, czy też prawo pracy.

Możliwość komentowania została wyłączona.